ریموو تاتو

خطرات ناشی از روش‌ های ریموو غیر لیزری

با وجود اینکه پشت تاتو های مختلف دلیل خاص یا خاطره های خاصی است و برای افراد ارزش زیادی دارند؛ اما بسیاری از آن ها نیز اشتباهات زیادی را در پس خود داشته اند. خوشبختانه، ریموو لیزری تاتو می ‌تواند به هر کسی کمک کند که تاتو های نامناسب را از روی بدن خود ریموو کند. اما علی ‌رغم این واقعیت که ریموو لیزری، امن‌ ترین و کارآمد ترین روش برای رها شدن از تاتو است، افرادی هستند که به دنبال روش‌ های دیگری غیر از ریموو لیزری تاتو هستند. متاسفانه، این روش ها به خوبی تاثیر ندارند و می ‌توانند بسیار خطرناک باشند و فرد را با اثرات مضر و گاه دائمی رها کنند. در این مقاله ما قصد داریم در مورد خطرات روش‌های ریموو غیر لیزری ، با شما صحبت کنیم.

درما ابریژن : یکی از روش های ریموو غیر لیزری

قبل از ظهور دستگاه های ریموو لیزری، مردم به طور قابل ‌توجهی تمایل داشتند رنگ تاتو را از روی پوست خود پاک کنند. در برخی از این روش ها زمان زیادی نیاز بود تا تاتو به صورت کامل از روی پوست پاک شود. یکی از تکنیک‌ های ریموو غیر لیزری ، درما ابریژن است که امروزه هنوز هم افراد آن را به امید ریموو کامل تاتو انجام می دهند.

درما ابریژن شامل سایش یا سنباده زنی پوست با استفاده از یک دستگاه ساینده برس سیمی، چرخ الماس، کریستال استریل شده، کریستال‌های نمک یا دیگر وسایل مکانیکی است. این روش به طور معمول نیازمند یک بی‌ هوشی موضعی است؛ چون به دلیل سطح بالای درد، بیمار بدون شک اذیت خواهد شد. اگر درد و سوزش پوست شما به اندازه ی کافی دلیل خوبی برای کنار گذاشتن درما ابریژن نیست، این را بدانید که این روش خونریزی و عفونت را نیز به همراه خواهد داشت. ممکن است ماه‌ ها طول بکشد تا درمان به نتیجه برسد؛ و حتی ممکن است تاثیر مورد نظر را نیز نداشته باشد.

ریموو غیر لیزری درما ابریژن

عوارض جانبی: درد، سوزش، خارش، منافذ باز، خونریزی، کبودی، ورم مفاصل، عفونت و حساس شدن پوست.

نظر کارشناس ​

“درما ابریژن بهترین گزینه برای ریموو تاتو نیست.  لیزر های متفاوت زیادی برای ریموو تاتو مورد استفاده قرار می گیرند. فقط باید یک متخصص پوست را که در این زمینه حرفه ای می باشد، پیدا کنید. البته این را هم بگویم که ریموو لیزری تا حد بسیار زیادی به رنگ تاتو بستگی دارد”.

سالبریژن برای ریموو تاتو

این روش کاملا” شبیه به درما ابریژن است، اما علاوه بر استفاده از یک دستگاه سایشی، از نمک و دانه‌ های آن نیز استفاده می ‌شود. در این روش نمک های ساینده روی پوست اعمال می شوند تا لایه های آن را بردارند. پس از مالش شدید ناحیه ی مورد نظر، از پماد آنتی‌ بیوتیک و پانسمان گاز استریل استفاده می ‌شود. پوست مرده باید از پوست سالم زیر آن جدا شود، درست مثل درما ابریژن. این روش می ‌تواند بسیار دردناک باشد و جای زخم قابل ‌مشاهده ای را به جا بگذارد و می ‌تواند منجر به عفونت نیز شود. همچنین احتمال بسیار زیادی وجود دارد که روند کار به اندازه کافی عمیق نباشد که بتواند به ناحیه ی تاتو شده ورود و تاتو را ریموو کند.

عوارض جانبی: درد، سوزش، خارش، ورم مفاصل، خونریزی، عفونت و اسکار دائم.

نظر کارشناس ​در رابطه با سالابریژن، روش ریموو غیر لیزری تاتو :

برای ریموو تاتو سالین روش قابل ‌اعتمادی نیست. هم چنین خطر بزرگی را به همراه دارد که نمی توان آن را به حداقل رساند. پخش رنگ تاتو درون پوست باعث ایجاد مشکلاتی به غیر از آلرژی ( اگر شما به جوهر حساسیت دارید) می شود. در عین حال هیچ وقت گزارش تایید شده از سرطان در رابطه با تاتو و ریموو آن گزارش نشده است. به طور کلی هیچ کدام از این دو روش ریموو غیر لیزری را برای پاک کردن تاتو پیشنهاد نمی کنیم؛ و بهترین کاری که می توانید انجام دهید، مشورت با پزشک برای انتخاب بهترین روش ریموو است.

ریموو غیر لیزری سالابریژن

ریموو تاتو با جراحی

اگر فکر می ‌کنید که درما ابریژن و سالابریژن بد هستند، پس احتمالا” تمایل نداشته باشید در مورد جراحی چیزی بدانید! برای ریموو تاتو با جراحی، جراح با استفاده از تیغ جراحی، تاتو را از بین می ‌برد و زخم را بخیه می زند.

درست است، در روش برش جراحی پوست شما تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد، سپس بریده می شود و تاتو از زیر پوست شما خارج می شود. برخی ادعا می ‌کنند که این کار برای تاتو های کوچک ‌تر موثر است؛ چون معمولا” به اندازه کافی عمیق نیست و ممکن است تمام رنگ و یا رنگ دانه ی تاتو را ریموو نکند.

موضوع بدتر از همه ی این ها عوارض جانبی آن است. عوارضی مثل: تغییر رنگ در پوست، عفونت و یا زخم ‌های عمیق یا ضخیم شده، که تا ۳ تا ۶ ماه بعد از عمل دیده نمی ‌شوند و ممکن است تا آخر عمر باقی بمانند. درد، کبودی و ورم مفاصل را به عوارض دراز مدت این روش اضافه کنید.

ریموو غیر لیزری با جراحی

نظر کارشناس ​

“این روش اسکار دائمی را برای فرد تحت درمان به جا خواهد گذاشت و درما ابریژن احتمالا” باعث از بین رفتن اسکار خواهد شد. در صورتی که اسکار ناشی از آن ممکن است قابل ‌برگشت نباشد. ریموو لیزری در سال گذشته به صورت چشمگیری بهبود یافته ‌است و بهترین گزینه شما برای ریموو تاتو است.” ​

روی جی. گرومونس، جراح پوست در مرکز جراحی پوست در نیویورک.

ریموو تاتو با اسید

همانند محلول نمک، برخی از مردم از اسید برای رها شدن از تاتو ها استفاده می‌ کنند؛ چون باعث واکنش های پوستی می‌ شود و لایه بالایی آن را از بین می ‌برد. با این حال، متخصصان بهداشتی به دلیل خواص شیمیایی خطرناک این اسیدها به شدت آنها را رد می کنند. رایج‌ ترین روش‌ های اسیدی عبارتند از: ​

  • TCA : یا همان تری کلرواستیک اسید، لایه ‌های خارجی پوست را می ‌سوزاند. مقدار زمانی که این لایه بردار شیمیایی بر روی پوست باقی می‌ ماند، مشخص می‌ کند که چند لایه از بین رفته است. با این حال، تمام کاری که این ماده انجام می دهد بی رنگ کردن پوست است؛ به طوری که به نظر می رسد تاتو پاک شده است. در حالی که در حقیقت پوست فقط روشن شده‌ است.
  • گلایکولیک اسید: این ماده شامل مخلوطی از اسید لاکتیک، اسید مالیک و گلیکولیک اسید است و می ‌تواند در خانه یا توسط متخصص پوست انجام شود. هدف از این راه‌ حل، برانگیختن پوست است تا بدن شما بتواند جوهر تاتو را بیرون بکشد، اما به ریشه تاتو دسترسی نخواهد داشت. بنابراین، بسیار موثر نیست و می‌ تواند منجر به درد یا اسکار شود. یکی از مطالعات اخیر نشان داد که اسید لاکتیک حتی باعث ایجاد اسکار هیپرتروفیک و کلوئید می‌شود.
  • تزریق اسید: این درمان تهاجمی شامل تزریق یک سرنگ پر شده از اسید به بدن بیمار است. این روش تلاشی برای بیرون آوردن رنگ تاتو و آوردن آن به سطح پوست است. رنگ های تاتو روی پوست به حالت زخم در می آیند و وقتی خشک شدند کنده می شوند. اما دکتر جنت یانگ، افسر ارشد بهداشت در کوئینزلند استرالیا در مورد ریموو غیر لیزری با اسید گفت: “مساله من این است که ما برخی از عوارض جدی در مورد این روش را شنیده ایم. افرادی بوده‌ اند که دچار عفونت‌ شده اند و همچنین خطراتی مثل تغییر رنگ پوست را تجربه کرده اند.” ​

عوارض جانبی: درد، سوزش، زخم و خونریزی، خارش، ورم مفاصل، عفونت و اسکار دائم.

بهترین روش برای ریموو تاتو، ریموو از طریق لیزر است. لایه برداری شیمیایی و روش ‌های دیگر به اندازه کافی به لایه عمیق‌ تر پوست برای پاک کردن رنگ تاتو نفوذ نمی ‌کنند.

ریموو غیر لیزری با اسید

کرم های ریموور تاتو

برخی از افراد از این کرم ها نتایج خوبی گرفته اند. این کرم‌ ها معمولا” شامل مواد شیمیایی حاوی هیدروکینون، کوجیک اسید، آربوتین و TCA هستند؛ که می توانند تاتو را از روی پوست شما پاک کنند. گاهی اوقات ممکن است این کرم های از بین برنده تاتو را فقط کمی محو کنند، زیرا این کرم‌ ها نمی ‌توانند به لایه ‌ای از پوست که رنگ تاتو در آن وجود دارد دسترسی داشته باشند. علاوه بر اذیت شدن پوست، کرم های ریموور تاتو باعث اسکار، دادن امید کاذب به مصرف کننده و خرج کردن پول اضافی می شود.

عوارض جانبی: درد، سوزش، کبودی، ورم مفاصل، خارش، زخم، عفونت و اسکار دائم.

ریموو غیر لیزری با کرم

بهتر است پول و سرمایه ی خود را صرف کرم های ریموور تاتو نکنید! این ها هیچ کدام قادر نیستند که به لایه ی عمقی پوست شما نفوذ کنند و رنگدانه را به طور کامل از بین ببرند. استاندارد ترین راه حل برای ریموو تاتو، لیزر است.

روش دیگر ریموو غیر لیزری : درمان ترکیبی (تاتوی مواد شیمیایی) :

این نوع از ریموو تاتو از چند روش دیگری که قبلا” ذکر شد، بهره می‌ گیرد و شامل استفاده از پاک ‌کننده شیمیایی معدنی است، که توسط آزمایشگاه Rejuvi کالیفرنیا توسعه داده شده ‌است، که به همان ترتیب که تاتو انجام می شود، اعمال می شود.

با این حال، این روش بسیار ترسناک است. داستانی در وبسایت دیلی میل نشان می‌ دهد که چگونه این درمان باعث ایجاد بر آمدگی ها و اسکار های ناخوشایند روی بدن یک مرد شده است، که آثار آن هنوز هم کاملا” مشهود است. برخی از بیماران به تزریق استروئید نیاز دارند تا بتوانند درد آن را تحمل کنند.

عوارض جانبی: درد زیاد، کبودی، ورم مفاصل، خارش، عفونت و اسکار دائم.

ریموو غیر لیزری با مواد شیمیایی

در این روش ریموو غیر لیزری از مواد شیمیایی برای استخراج رنگ تاتو استفاده می شود. معمولا” بیماران بعد از این درمان اسکار های شدیدی را تجربه می کنند تا جایی که باید اسکار خود را نیز درمان کنند.

ریموو با سرما جراحی

این روش نیز با نام کرایوتراپی شناخته می ‌شود و فرآیند حذف لایه‌ های نا خواسته پوست به وسیله فریز کردن آنها صورت می گیرد. به هر حال این روند برای افراد ترسو به هیچ وجه مناسب نیست. روش ریموو با سرما جراحی شامل اسپری کردن یک عامل یخ زدگی است که سرما زدگی را القا می ‌کند و سپس لایه‌ های رنگی پوست را تحت‌ تاثیر قرار می ‌دهد. از آنجا که می ‌تواند بسیار دردناک باشد، کرایوتراپی با داروی بی ‌هوشی موضعی انجام می‌ شود.

این روش ریموو غیر لیزری در بریتانیا اصلا” محبوبیت ندارد؛ زیرا موثر نیست. همچنین دارای اشکالات زیادی است، و این معایب عبارتند از:

  • نتایج به طرز عجیبی متفاوت هستند و به نحوه واکنش بدن شما بستگی دارد.
  • به وجود آمدن اسکار قطعی است.
  • افراد با پوست حساس نباید این درمان را انجام دهند.
  • این روش به بافت های سالم اطراف خود آسیب وارد می کند. ​

با توجه به نتایج متفاوت و عوارضی که دارد؛ این روش هم برای ریموو تاتو توصیه نمی شود.

ریموو غیر لیزری با سرما جراحی

عوارض جانبی: درد، تاول، تورم، ورم مفاصل، تغییر رنگ پوست، عفونت و اسکار دائم.

نظریه کارشناسی ​

“من روش کرایوتراپی را برای ریموو تاتو به بیمارانم توصیه نمی‌کنم. لیزر های موجود که در دسترس هستند؛ بسیار بهتر از کرایوتراپی، رنگ را هدف قرار می ‌دهند. اگر فردی از کرایوتراپی برای از بین بردن تاتو استفاده کند، انتظار دارم اسکار قابل‌ توجهی داشته باشد. اگر متخصص پوست شما برای ریموو تاتو از روش لیزری استفاده نمی کند؛ بهتر است به دنبال کسی باشید که این روش را انجام می دهد.”

شان آلن، متخصص پوست PC بولدر

روش درست ریموو تاتو چیست ؟

واضح است که تمامی روش‌ های ذکر شده ریموو غیر لیزری ، معایب و نقص ‌های دردناکی دارند، که معمولا” تاتو را هم به طور کامل از بین نمی برند. تنها راهی که می‌ تواند نتایج ایمن و موثر را تضمین کند، ریموو لیزری تاتو است. شما ممکن است اثرات جانبی مانند: تاول، زخم و ورم مفاصل را تجربه کنید، اما این ها نشانه‌ های مثبت آن هستند و بدن خود به خود التیام پیدا می کند. اگر به کلینیکی مراجعه کنید که دستگاه لیزری به روز و جدیدی برای این کار داشته باشد، تا 75 درصد می توانید تاتوی خود را ریموو کنید.

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “خطرات ناشی از روش‌ های ریموو غیر لیزری

  1. نرگس گفت:

    در مورد ریموو با مواد پیگمنت آف نگفتید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.