اطلاعات جانبی تاتو

اطلاعاتی در مورد سوزن های تاتو

سوزن های تاتو یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده در کیفیت تاتو محسوب می گردد. استفاده از سوزن مشترک برای چند فرد و حتی استفاده از یک سوزن برای یک فرد در چند جلسه می تواند صدمات جبران ناپذیری را برای سلامت فرد ایجاد نماید. امروزه در دستگاه های میکروپیگمنتیشن به جای سوزن از کارتریج استفاده می شود اما توجه داشته باشید که تنها استفاده از کارتریج به جای سوزن ، ایمنی و سلامت شما را تضمین نخواهد کرد، بلکه باید کارتریج استاندارد، استریل و ایزوله بوده تا به هیچ عنوان خون و مایعات بدن از داخل کارتریج به داخل هندپیس راه پیدا ننماید. برای این کار در کارتریج های استاندارد از نوع خاصی از واشر ارتجاعی به نام ممبران استفاده می شود که مانع از انتقال رنگ و مایعات لنفی از کارتریج به داخل هندپیس می گردد. توجه داشته باشید که در صورت ترشح رنگ و مایعات لنفی به داخل هندپیس احتمال انتقال عفونت و ویروس های هپاتیت و ایدز به افراد دیگر به شدت بالا خواهد رفت، پس همیشه در هنگام انجام تاتو ، دستگاه به صورت عمودی نسبت به مکان انجام تاتو ( بدن ، صورت ) مورد استفاده قرار گیرد تا از ورود مواد از طریق زیر کارتریج به داخل دستگاه جلوگیری شود. نکته دیگر آن که کارتریج های استاندارد کاملا” تیز بوده و با حداقل تخریب بافت، کاشت رنگدانه ها را به نحو مناسبی انجام می دهند.

شناخت انواع سوزن های تاتو مورد استفاده صورت :

سوزن های تاتو مورد استفاده صورت

سوزن 1 سر : که زاویه ای  عمودی دارد، تقریبا” درد زیادی دارد و برای هاشور ظریف ، خط چشم و حتی بن مژه مورد استفاده قرار می گیرد.

سوزن 2 سر : که با زاویه ی 90  درجه یا 45 و 65  درجه روی پوست قرار می گیرد، برای هاشور ابرو، خط چشم و خط لب مورد استفاده قرار می گیرد.

سوزن 3 سر : کاربرد و زاویه ی قرار گرفتن آن شبیه به سوزن 1 سر و 3 سر می باشد و برای خط چشم، خط لب، سایه مورد استفاده قرار می گیرد.

سوزن 5 سر : با زاویه ی 45  و 65  درجه و برای سایه، رژ لب و پر کردن بسیار مناسب می باشد و درد کمتری نسبت به انواع قبلی دارد.

سوزن 7 سر : کاربردش برای رژ لب و سایه و هم چنین طراحی است و درد بسیار کمی دارد.

سوزن 9 سر : زاویه اش 90 ، 65 و 45 درجه است ؛ برای تاتو های وسیع تر مثل رژ لب و طراحی بدن مورد استفاده قرار می گیرد و درد خیلی کمتری نسبت به انواع قبلی دارد.

سوزن های فلت یا تخت هم در انواع هاشور، ایجاد سایه با درنظر گرفتن نوع کار استفاده می شود. این سوزن ها بسیار مناسب برای ایجاد رنگ و سایه می باشد که با فشار دست مناسب و کشیدن محکم پوست میزان جوابدهی بهتر بوده و سطح پوست به سرعت پر می شود. سوزن های پاور ( گرد ) ، که فشرده ترین نوع سوزن گرد است و برای ایجاد خطوط فشرده و قوی استفاده می شود.

انواع سوزن های تاتو برای بدن :

سوزن ها معمولا” بر اساس کاربردشان با یک سری اعداد و حروف شناسایی و نامگذاری می شوند که حروف نشان دهنده ی نوع سوزن و ارقام نشان دهنده ی قطر سوزن و تعداد سرهای سوزن می باشد.

سوزن های تاتو برای بدن

1. سوزن خط گیری RL ها ( Round Liner )

این نوع از سوزن های تاتو برای زدن خطوط ، نوشته ، فونت و ریزه کاری ها کاربرد دارد؛ و برای ایجاد طرح و خطوط اصلی تاتو استفاده می شود. شکل ظاهری آن سر سوزن های فشرده با نوک متوسط با تعداد سرهای 3 و 5 و7 و …

RLXT : برای ایجاد خطوط نازک تر و کار در فضاهای تنگ تر استفاده می شود.

RLXP : برای ایجاد نازک ترین خط استفاده می شود.

2. سوزن سایه زن RS ها ( Round Shader )

سر سوزن ها از هم فاصله دارند و مخروطی، سوزن بلند یا متوسط است. بعد از طرح کلی برای سایه زدن قسمت های کوچک استفاده می شود. معمولا” مخروطی متوسط برای سایه های کوچک و خطی و سبک black & grey استفاده می شود. امکان تماس سوزن بیشتر با پوست جهت تزریق پیگمنت بیشتر را فراهم می کند. امکان تاتو با سرعت بیشتر و زخم کمتر را برای آرتیست فراهم می کند و دارای تعداد سر های 3 و5 و7 و9 و11 و … می باشد.

3. سوزن فلت flat

به صورت یک ردیف با  چند سوزن کنار هم و بدون فاصله خالی برای پرکردن کاربرد دارد. سوزن های تاتو ممکن است با فاصله ی بین شان به منظور سایه زدن طبقه بندی شوند . ساختار این نوع سوزن به صورت صاف و مستقیم در یک راستا می باشد و فضای بین نوک سوزن ها یکدست می باشد. از این سوزن برای پرکردن و جزئیات سایه کاری در نواحی پهن تاتو استفاده می شود و معمولا” با تعداد سرهای 4 و5 و7 و9 و … طراحی شده اند.

4. سوزن مگنوم

دو ردیف سوزن روی هم که به شکل صاف قرار گرفته است. برای پر کردن، پخش و سایه زدن استفاده می شود.

دو ردیف سوزن با فواصل زیاد جهت سایه زدن استفاده می شود. ساختار این نوع سوزن همانند سوزن فلت است اما با دو ردیف سوزن به شکل صاف در کنار یکدیگر و البته بر روی هم ، برای سایه زدن فواصل زیاد، در نواحی تیره تر با پهنای بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. روی پوست ملایم تر است به همین دلیل نواحی شکننده را بهتر پر، پخش و سایه گذاری می کند و معمولا” تعداد سرهای (5 و7 و9 و11 و 13 و15 و… ) کاربرد بیشتری دارد.

 • سوزن M2

دو ردیف سوزن با فاصله کمتر نسبت به سوزن های M1 ، برای سایه زدن نواحی بزرگ تر را سریع تر از مگنوم های استاندارد انجام می دهد. دارای دو ردیف سوزن روی هم و به صورت صاف همانند سوزن M1 است. با این تفاوت که فاصله ی بین سوزن ها از یکدیگر کمتر می باشد و به صورت تقریبا” کیپ سرهای سوزن در کنار یکدیگر قرار دارند. این نوع از سوزن های تاتو سایه کاری در نواحی بزرگتر را سریعتر از سوزن M1 انجام می دهد و با تعداد سرهای مشابه با سوزن های مگنوم به صورت اعداد فرد طراحی شده اند.

 • سوزن RM  ( منحنی یا نیم دایره ای شکل )

ساختار این نوع از سوزن های تاتو با قرار گرفتن دو ردیف سوزن در یک راستا شکل گرفته است که نوک سوزن ها به شکل کمان قرار گرفته اند که برای سایه های روشن و تیره استفاده می شود. این نوع سوزن پوست را بهتر منحرف می کند (جهت نتایج بهتر ) خط انحنا، پوست را از سر سوزن های تاتو دور نگه می دارد. در سوزن های فلت (flat) سوزن های خارجی فشار بیشتری وارد کرده و عمیق تر از سوزن های داخلی (سوزن هایی که در ردیف وسط قرار دارند) وارد پوست می شود. به همین دلیل برای ایجاد سایه های فوق حرفه ای و خیلی ملایم و یک دست بهتر است از این نوع سوزن استفاده کنیم. این سوزن در امتداد عرض جوهر را کاشته و صدمه ی کمتری به پوست می زند. دارای تعداد سرهای فرد همانند سایر سوزن های مگنوم می باشد. برای انجام فونت و خطوط خیلی ظریف حتما” از سوزن 1، 3 سر  با رعایت فشار دست مناسب و کاشت صحیح رنگ در لایه ی دوم پوست (لایه ی دوم پوست دِرم نام دارد) استفاده کنید. سوزن تک سر به علت ظریف بودن و کاشت نا مناسب توسط آرتیست شایع ترین علت پخش رنگ در تاتو را دارد.  متداول ترین سوزن تاتو شامل 3 و 5 و 7 و 9 و 13 و 15 سر ( البته با توجه به سبک و طرح ) می باشد.

بازگشت به لیست

20 دیدگاه در “اطلاعاتی در مورد سوزن های تاتو

 1. پژمان گفت:

  بسیار عالی

 2. الی گفت:

  سلام،میشه بگین برای تتو لاین مثل نوشته های نستعلیق از چه سوزنی بهتره استفاده بشه؟ ممنون از سایت خوبتون

  1. Milad Lashkari گفت:

   سلام وقت بخیر سوزن rl

   1. Aqa mohamad ali.tatoo گفت:

    سایه دادن فونتم با RS پر کاربرد

  2. نسترن گفت:

   از آل سه عالی میشه

  3. Farhad گفت:

   سلام
   سوزن های Rl
   اگر سایه داشته باشید قصه باز فرق میکنه

 3. الی گفت:

  کار فونت فارسی رو با کدوم سوزن دستگاه میکرو انجام بدیم ؟؟

  1. Milad Lashkari گفت:

   سلام،با سوزن پاور و یا rl

   1. فاطمه گفت:

    سلام با دستگاه میکرو خطوط بسیار نازک با چ سوزنی بزنیم؟برای تتو بدن

    1. Farhad گفت:

     سلام و درود
     برای خطوط بسیار باریک باید از سوزن تک سر استفاده کنید

  2. Farhad گفت:

   سلام الی عزیز
   روزت بخیر
   برای اینکار بهتره با تمام سوزن های روی پوست مصنوعی انقدر تمرین کنید تا قلق خودت رو به دست بیاری
   ولی با سوزن ۳ و ۵ نزریدکتره
   باز هم بستگی به طرحت داره

 4. راین آذاران گفت:

  ای کاش مطالب با تصویر سوزنها درج میشد
  در هر صورت ممنونم از اطلاعات خوبتون

  1. Farhad گفت:

   سلام
   ممنونم از پیامتون و اینکه وقت گذاشتید
   بروی چشم
   به مرور زمان کاملتر میکنیم عزیز

 5. مینو گفت:

  سلام وقت بخیر ..از چه سوزن دستگاه پن برای رژلب استفاده کنم و با چه ولتاژی ..سپاسگزارم

  1. Farhad گفت:

   سلام وقت بخیر مینو عزیز
   بستگی به نقاط مختلف داره
   برای خطگیری دور لب از سوزن تکسر و برای پرکردن از سوزن سه میتونید استفاده کنید

   کارتون پربرکت

 6. Aqa mohamad ali.tatoo گفت:

  سایه زدنن فونتم با RS پر کاربرد

 7. Missap گفت:

  سلام وقت بخیر
  من سوالی که داشتم اینه برای تتو های ظریف یا فونت ها میشه از دستگاه تتو صورت برای بدن استفاده کرد؟

  1. Farhad گفت:

   سلام و درود
   بله میشه برای طرح های ظریف و قسسمت های ظریف بدن از دستگاه تاتو صورت استفاده کنید
   ولی کاشت دستگاه های بدن بیشتر هست و راحتی استفاده
   در آینده در نظر داشته باشید که تجهیزاتتون رو ارتقا بدید

   ارزوی موفقیت کارتون و برکت تو کارتون رو داریم

   کلی انرژی مثبت به قلبتون

 8. نسترن گفت:

  از آل سه عالی میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.