اطلاعات جانبی تاتو

چرا افراد تاتو می زنند؟

از زمانی که جوامع بشری مدرن شدند و سبک زندگی باستانی و قبیله ای را ترک کردند، تاتو برایشان جذاب و خیره کننده شده است. اگر تا به حال به تاتو زدن فکر نکردید، شاید این موضوع ذهنتان را درگیر کرده باشد که چه چیزی به مردم انگیزه می دهد تا یک طرحی به طور دائم روی پوستشان ایجاد کنند، در حالی که درد می کشند. یا اگر خود شما کسی هستید که تاتو دارید، شاید دلیلتان با دیگر افرادی که این کار را انجام می دهید، یکسان باشد. وقتی از افرادی که تاتو زدند درباره این که چرا تصمیم گرفته‌اند زیر سوزن بروند سوال کنید، متوجه می‌شوید که دلایل مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. ما در اینجا 7 دلیل عمده در این رابطه را مورد بحث قرار می دهیم.

1. فرهنگ

تاتو کردن یک عمل باستانی است. اولین نشانه‌ها به حدود ۳۱۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد. در بسیاری از فرهنگ‌ها، عمل تاتو کردن، ترویج آیین‌های باستانی و یا زیبایی‌شناسی سنتی بوده است. به عنوان مثال، قبایل مائوری زلاند نو، از تتوهای سنتی به جای مد و زیبایی، عنوان مارکر های اجتماعی استفاده می‌کرده است. این تتو ها آن‌ها را به عنوان اعضای خانواده یا قبیله خاصی علامت‌گذاری و مشخص می‌کرد که آن‌ها در ساختار اجتماعی چه جایگاهی دارند. در حالی که طرح‌ها و سبک‌های این تتوهای فرهنگی در برخی موارد تکامل‌یافته و از همتایان سنتی خود خارج شده‌اند، با این حال این هدف فرهنگی را حفظ کرده‌اند.

خرده فرهنگ/فرهنگ فرعی ​

در برخی موارد، تتو ها هیچ سابقه‌ای به عنوان بخشی از یک فرهنگ تثبیت‌شده ندارند، اما هنوز به عنوان نشانگر وابستگی به خرده‌فرهنگ ها دارند. باند های زندان، گروه‌های سیاسی حاشیه‌ای، یا حتی راکرها و گیاه خواران، ممکن است تتوی ویژه‌ای به عنوان نشان افتخار عضویت خود ( رسمی یا غیر رسمی ) در این گروه‌ها داشته باشند. داشتن این علائم پایدار می‌تواند حس غرور و تعلق به این گروه‌ها را تقویت کند.

2. معنا و مفهوم شخصی ​

برخی معتقدند که دوام یک تاتو باعث شده است که برای علامت‌گذاری چیزی که از نظر شخصی اهمیت دارد ایده‌آل باشند. بر خلاف تتویی که به عنوان نشانگر وابستگی فرهنگی اهمیت دارد، این نوع تاتو برای خود فرد دارای اهمیت خاص است نه جامعه. چون اغلب این تتو ها منحصر به فرد و شخصی هستند، پس چندین مضمون مشخص بین آن ها دیده می شود. به عنوان مثال، تتو هایی  به خاطر تولد کودک، یا برای احترام به فرد عزیزی که فوت شده است؛ یا حتی یک شعار خاص یا یادگاری یا شعری کوتاه.

معنا و مفهوم شخصی ​در تاتو

3. علاقه به شکل ظاهری تاتو ​

برخی افراد مجذوب زیبایی یک طرح می شوند و دوست دارند آن را به صورت دائم روی پوستشان داشته باشند. برخی هم ممکن است از تاتو برای تکمیل زیبایی خود استفاده کنند. مثلا” طرح یک ستاره یا یک قلب کوچک روی مچ دستشان تاتو می زنند.

4. برای بیان فردیت

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که به تتوی کسی خیره شوید؟ تاتو چیزیست که گاهی اوقات باعث می شود نظر همگان را در مکانی به خود جلب کند. برای برخی افراد، تاتو بزرگ‌ترین جاذبه آن‌هاست. آن‌ها احساس می‌کنند که خودشان را دوست دارند و می‌خواهند راهی برای نشان دادن آن داشته باشند. آن‌ها نمی‌خواهند مانند هر فرد ناشناس به نظر برسند، و دوست دارند منحصر به فرد باشند. بنابراین اغلب تتوهای برجسته و بولد انتخاب می کنند. برای دیگران، این یک کمی بیشتر از این است. آن‌ها فقط می‌خواهند در میان جمعیت جلب توجه کنند، و چیزی می‌خواهند که تجلی فیزیکی شخصیت آن‌ها باشد. به عبارت دیگر، آن‌ها تاتو می‌کنند که چیزی درباره خودشان بیان کنند. این که آیا آن‌ها دمدمی یا با هوش هستند و می خواهند تتویی که دارند آن صفت را نشان دهد.

5. شورش

محبوبیت تتو ها در حال افزایش است، اما آن‌ها هنوز به طور کامل مورد پذیرش قرار نگرفته اند، به ویژه در برخی محافل. افراد اغلب تاتو می‌کنند تا با برخی هنجار های فرهنگی، انتظارات خانوادگی، یا فشار در محیط‌ های حرفه‌ ای مبارزه کنند. به عنوان مثال زنی که همیشه به عنوان “شاهزاده خانم کوچک” در نظر گرفته می‌شود، ممکن است به خاطر آن برچسب و انتظاراتی که از او می رود، با کمک  تتویی که می زند راهی برای مخالفت خودش  با این موضوع بیان کند. آن‌هایی که به مذهب یا فرهنگ خود پشت می‌کنند، ممکن است تاتو را به عنوان نشانه‌ای از سبک زندگی جدید خود و جدایی آن‌ها با گذشته انتخاب کنند، به ویژه اگر مذهب یا فرهنگی که آن‌ها ترکش می‌کنند، تتو را منع می کند. دیگران ممکن است تتو کنند تا نشان دهند که موافق برخی از انتظارهایی که درنقش حرفه ای از آن ها می رود نیستند. در حال حاضر داشتن یک تاتو در محیط های کاری امری غیر معمول نیست. برخی از وکلا، سیاستمداران و صاحبان کسب و کار تاتو دارند تا از طریق چیزهای قابل قبول در حرفه شان را نشان دهند.

6. استفاده از تاتو برای پوشاندن ظاهر نا زیبا

گاهی از تاتو تا حدی به دلایل زیبایی استفاده می‌شود. آن‌ها می‌توانند تمام پوست یا نقص‌های خاص در پوست را پوشش دهند تا کم‌تر  برجسته و نمایان باشند. تتو ها می‌توانند توسط افرادی مورد استفاده قرار گیرند که می‌خواهند محل استرچ مارک و اسکار خود را که ظاهر زیبایی ندارند بپوشانند. آن‌ها بیشتر ترجیح می‌دهند که مردم به جای اسکار، پروانه یا لوگوی گروه مورد علاقه یا طرح های زیبای دیگری ببینند.

استفاده از تاتو برای پوشاندن ظاهر نا زیبا

7. افردی که به تاتو یا درد آن اعتیاد دارند!

این موضوع می‌تواند به ویژه برای کسانی که از سوزن و در آن ترس دارند کمی عجیب باشد. با این حال، برخی از مردم فقط به دلیل همین حس عجیبی که به آن ها دست می دهد، انجام می دهند.

تاتو زدن یک تجربه منحصر به فرد است. چون فرد به طور داوطلبانه بدن خود را در معرض یک عمل دردناک، گاهی برای چندین ساعت، قرار می‌دهد. علاوه بر این، نتیجه ی نهایی بسیار بی نظیر است، افراد با دیدن تتوی تمام شده غرق در خوشحالی می شوند. البته، این معمولا” دلیل این که چرا اولین بار افراد تاتو می زنند، نیست. بیشتر افرادی که تمایل به انجام این روند دارند، تا به حال به دلایل مختلف تاتو زدند.

افردی که به تاتو یا درد آن اعتیاد دارند

خلاصه

تصمیم‌گیری برای اصلاح دائمی بدن شما یک عمل شدیدا” شخصی است. حتی زمانی که این کار به دلایل سنتی انجام می‌شود، باز هم یک تصمیم فردی آگاهانه برای زندگی با استاندارد های فرهنگی است. به همین دلیل نمی توانیم بگوییم دلیل خاصی برای این که افراد تاتو بزنند، وجود دارد. با این حال، موضوعات مشترکی هم وجود دارند. زمانی که شما غرق در تتوی فرد دیگری شدید، و تصمیم گرفتید که خودتان هم یکی از آن ها را داشته باشید. و در نهایت امیدواریم این مقاله توانسته باشد به سوالات شما پاسخ داده باشد. ​

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.