تاریخچه تاتو

قدیمی ترین کیت ابزار تاتو در جهان

تاتو زدن یک هنر باستانی است، اما تنها آثار زود گذر آن در سابقه باستان‌ شناسی باقی مانده ‌است. نمونه‌ هایی از مومیایی‌ هایی با پوست تاتو شده وجود دارند، اما تعداد آنها کم است. و باستان شناسان تنها شروع به تشخیص سوزن‌ های تاتو از دیگر ابزار هایی هستند که برای کار هایی مثل چرم و سبد های بافندگی استفاده می‌شوند. با وجود این چالش‌‌ها، تعدادی از محققان فکر می‌کنند آنچه را که ممکن است قدیمی‌ترین کیت ابزار تاتو باشد را شناسایی کرده‌ اند: مجموعه‌ ای از سوزن‌ های آغشته به رنگ که از استخوان‌ های بوقلمون وحشی تراشیده شده‌اند و پس از آن در یک گورستان بومی آمریکایی حداقل ۳۶۰۰ سال پیش به خاک سپرده شده‌اند. این گورستان در غرب نشویل، تنسی واقع شده‌است که توسط شکارچیان و گرد آورندگان پیش از تاریخ برای قرن‌ ها استفاده می‌شده‌ است. این شهرک در سال ۱۹۸۵ برای ایجاد یک پل حفاری شد، اما باستان شناسان در آن زمان به طور کامل این یافته‌ ها را تحلیل نکردند. مجموعه ‌ای از سوزن‌ های استخوانی و ابزار های سنگی به طور جمعی در یک جعبه‌ ابزار  برچسب گذاری و در انبار قرار داده شدند. آرون ولف، یک باستان‌شناس گفت: ” این یکی از این موقعیت‌ ها بود که در آن به یک کلکسیون تبدیل شد و هیچ کاری با آن انجام نشد.”

کیت تاتو

ولف با تانیا پرس، یک استخوان شناس در دانشگاه ایالتی فلوریدا، جمع شدند تا نگاهی تازه به این مجموعه بیاندازند. آن‌ها ابتدا به این ابزار علاقه‌ مند بودند؛ چون شبیه به یک جعبه ی دارویی بود؛ اما بعد از بررسی اشیا، محققان فکر کردند که ممکن است با یک کیت ابزار تاتو سر و کار داشته باشند. آنها فکر کردند که احتمالا” با ورود اروپایی‌ ها، تقریبا” همه گروه بومیان آمریکا در دشت‌ های بزرگ و شرقی تاتو را تمرین کردند. اگر این چیزی است که گسترده و مهم است، ما حدس می‌زنیم که ریشه ی تاتو در تاریخ آمریکا بسیار عمیق است. نظریه آن‌ ها از مطالعه دیگری که سال گذشته منتشر شد، افزایش یافت که در آن، دروازه‌ های مسیحی سنت پیر، باستان‌ شناس در دانشگاه مونترال، پوست خوکچه هندی را با ابزار استخوان آزمایش کرده بودند تا الگو های فرسایش پذیری را آزمایش کنند که سوزن‌ های تاتو قبل از تاریخ باید نمایش داده شوند. او متوجه شد که وقتی از آن برای تاتو استفاده می‌شود، یک سوزن استخوانی باعث ایجاد یک جلای درخشان اما فقط در سه میلی متر نوک آن می‌شود. ​ولف به تازگی این آزمایش‌ها را یک قدم جلوتر برد. او با استفاده از یک ابزار استخوانی، یکی از تاتو ها را روی پوست خودش ایجاد کرد. با رنگ سیاه ۱۵۰۰ سوراخ روی مچ دست‌ چپ خود ایجاد کرد.

کیت ابزار تاتو

ولف و پرز گفتند که دو تا از سوزن ها در این کیت دارای همان نشانی بود که گیتز در آزمایش‌ های خود پیدا کرد. ولف می‌گوید:” در این نقطه، فعالیت دیگری نیست، ما از آن آگاهیم که همان الگوی روی ابزار استخوانی را ایجاد می‌کند.” آن‌ها همچنین نشانه‌هایی از رنگدانه قرمز و سیاه را بر روی نوک ابزار یافتند. آن‌ها نتایج اولیه خود را در این هفته در نشست سالانه انجمن باستان‌ شناسی آمریکا در واشنگتن دی‌سی به نمایش گذاشتند. ​

گمان می‌رود که این ابزار حداقل ۳۶۰۰ سال قدمت داشته باشد و می‌تواند حتی قدیمی‌تر از آن باشد! نتایج اولیه از یک مطالعه که در همان محل یافت می‌شود، نشان‌ دهنده سن ۵۲۰۰ ساله است. در هر صورت، این ابزار متشکل از یک گروه ۳۰۰۰ ساله است که در سال ۲۰۱۶ در یک مکان باستانی در جزیره‌ ای در جنوب اقیانوس آرام شناسایی شدند.

تاریخچه کیت ابزار تاتو

​در حالی که محققان بسیاری از کار های مرتبط با تاتو آمریکا را به خاطر مطالعات تاریخی و مطالعات قوم‌ شناسی بعد از تماس با اروپا می‌دانند، تاتو پیش از تاریخ بیشتر مرموز باقی می‌ماند. در حال حاضر فهمیدن اینکه چه نوع تاتویی با این کیت ابزار تاتو ایجاد می شده و چه معنایی داشته است تقریبا” غیرممکن است. ​تاتو معمولا” برای افرادی بود که در طول این دوران در امتداد دره رودخانه تنسی زندگی می‌کردند و دوران کهن را در آمریکای شمالی می‌نامیدند. پرز می‌گوید:” به طور کلی من فکر می‌کنم قبل از اینکه بتوانیم معنای عمیق‌تر تاتو در این دوره را تجزیه کنیم، باید کار های بیشتری روی زندگی آمریکایی های کهن انجام شود.” ما هنوز در مورد چیزی که آنها می خوردند و نوع خانه‌ هایی که در آن زندگی می کردند، بحث می‌کنیم که چیز های بسیار بادوام تری در زمینه باستان‌شناسی هستند. پرز انتظار دارد که باستان شناسان کیت ابزار تاتو بیشتری را در این مجموعه شناسایی کنند:” چیزی که من حدس می‌زنم این است که وقتی شروع به جستجوی بیشتر این چیز ها می‌کنیم، متوجه خواهیم شد که تاتو یک فعالیت بسیار گسترده است.” ​

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.